Головна » Статті » Cтатті

У ніч на Андрія твориться чудасія...

«Душа не може жити без святині.
Щось для людини стає дорогим і
непорушним, невикорінним і
незнищенним"
(
В. Сухомлинський)

Патріотичне виховання підростаючого покоління завжди було одним з найважливіших завдань будь-якого навчального закладу, адже дитинство і юність — найблагодатніша пора для виховання відчуття любові до Батьківщини.

Патріотизм — одна з найважливіших рис всебічно розвиненої особи. У дітей повинне вироблятися відчуття гордості за свою Батьківщину і свій народ, пошану до його великих звершень і гідних сторінок минулого, в основі якого  його традиції, звичаї, обряди, ритуали, свята.

Ще давним-давно для наших бабусь та дідусів великим зимовим святом був день Андрія. Це свято відзначається 13 грудня і вважається днем пам'яті одного із дванадцяти апостолів Христових — Андрія Первозваного.

Для молоді вечір напередодні Андрія був приводом, щоб повеселитися: хлопцям – позалицятись, а дівчатам може і судженого собі нагадати. Саме тому його і називали вечорниці, бо відбувалися вони ввечері та тривали до півночі.

Тож 10 грудня 2015 року в Канівському міському центрі туризму відбулися українські вечорниці, на які завітали вихованці гуртків цього закладу: «Прикладна етнографія» (кер. Пономаренко Т.Г.), «Юні скаути» (кер. Коваленко І.М.), «Джура» (кер. Литовченко Є.В.), «Юні туристи» (кер. Шапран Д.О.), «Юні етнографи» (кер. Ждан Ю.Г.), «Географічне краєзнавство» (кер. Щербак В.В.), учні загальноосвітніх шкіл м. Канева.

Вечорниці розпочались з приходу хлопців, де їх вже чекали дівчата. Замісили та поставили Калиту до печі…

Хлопці дали дівчатам за калиту відкуп – солодощі. І саме з цього моменту й розпочалася найвеселіша частина вечорниць: обряд кусання Калити.

Писар видався вправний, тому не багатьом вдалося вкусити Калиту, дехто залишився тільки з намальованими сажею вусами.

Як не крути, а цікавість  страшна сила, особливо коли це стосується нашого майбутнього. Найбільш хвилююче питання для молодих дівчат усіх часів та народів коли вони вийдуть заміж? Яка доля нас чекає? Який буде чоловік? Яка буде його професія та матеріальне становище? Чи буде шлюб щасливим? Відповідно це була улюблена тема дівочих посиденьок. І способів передбачити  було безліч.

Наші дівчата також спробували себе в гаданні…. 

Ворожили на дровах (через скільки років вийдуть заміж), на поліні (чоловік буде багатий чи бідний).

Щоб визначити, хто ж першою вийде заміж, переставляли по черзі чоботи, від дальнього кутка до порогу. Чий чобіт дійде першим, тій і сватів чекати першою.

В пригоді згодилася також квасоля та віск... 

Наприкінці вечорниць усі присутні скуштувати смачних українських вареників з узваром, насолодилися обрядом ворожіння і відчули себе трішки чаклунками...

Дякуємо колективу Канівського міського центру туризму, за цікавий та змістовний захід.

Категорія: Cтатті | Додав: Адміністратор (16.12.2015)
Переглядів: 459 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Корисні посилання
Наші контакти
Черкаський обласний Центр туризму, краєзнавства і екскурсій учнівської молоді Черкаської обласної ради
18008, м. Черкаси
вул. Смілянська 100/1а

Графік роботи пн-чт 8.00-17.15, пт 8.00-16.00
обідня перерва 13.00-14.00
(0472) 63-14-89 centrum_turist@ukr.net
Місцерозташування